Välkommen till Centrumkyrkan,
Mariannelunds frikyrkoförsamling

Körkonsert på Kristi himmelsfärdsdag

På Kristi himmelsfärdsdag (tors) kl 16 gästas vi av kören Second Voice, från Pingstkyrkan i Karlskrona.

Körens namn, Second Voice, anspelar på kopplingen till församlingens Second hand-verksamhet som varje år hjälper nödlidande människor över vår gjord. Under sina konserter lyfter kören fram angelägna biståndsprojekt och ger på så sätt de som inte hörs en andra röst, en second voice.

Kören har en bred repertoar och blandar musikgengrer som jazz, gospel, visa, lovsång och klassisk läsarsång. Kören leds av Carina Holmesson, utbildad förskollärare med mångårig erfarenhet av musik för människor i alla åldrar. Carina är dessutom före detta elev på Mariannelunds folkhögskola.

Välkomna på torsdag kl 16:00!