Välkommen till Centrumkyrkan,
Mariannelunds frikyrkoförsamling

Församlingshelgen 2018

Välkommen till årets församlingshelg med temat: ”En själavårdande gemenskap”. En helg där vi vill sätta fokus på den mellanmänskliga själavården som vi vill ska leva i våra församlingar. Vi önskar att våra församlingar är platser med rum för brustenhet, läkedom och uppbyggnad och vill under denna helg sätta luppen på detta tema och förhoppningsvis lära oss något mer.

Maria Ahlriksson, pastor i Fjällstugan, Jönköping
Till hjälp att undervisa i detta ämne har vi bjudit in Maria Ahlriksson från Jönköping. Maria är pastor i Andreasförsamlingen Fjällstugan, lärare i själavård och diakoni på ALT samt lärare på Själavårdsutbildningen på Liljeholmens folkhögskola. Maria finns med oss lördag förmiddag och håller i två seminarier.

Samtidigt som seminarierna hålls erbjuds barnen att delta i barnsamlingar.

I år planerar vi för en riktig festkväll med mat och program. Vill du vara med och bidra till festkvällen på något sätt: Anmäl det i så fall till Björn Holm eller Carl-Johan Hultman.

Som vanligt hjälps vi åt med mat, disk och städ på plats. Till våra fika-tillfällen tänkte vi hjälpas åt att ta med oss fikabröd. Anteckna därför på anmälningstalongen om du kan tänka dig att ta med något till fikat.

VARMT VÄLKOMNA till en helg vi gör tillsammans!

PROGRAM

Lördag 1 september
9.30 Drop-in-fika
10.00 Seminarium 1 + Barnsamling 11.00 Kaffepaus
11.30 Seminarium 2 + Barnsamling 12.30 Lunch
13.30 Gemensam aktivitet
15.00 Församlingarnas egen tid + fika 16.30 Fri tid
18.00 FESTKVÄLL (inkl. mat)!
20.30 Andakt och nattvard
Kvällsfika
21.30ish Tonårs-häng

Söndag 2 september
08.00 Frukost
09.00 Städning och packning
10.00 Gudstjänst
Fika
Hemfärd
Frivillig Lunch tillsammans på Eksjö camping*.

*På väg hem på söndagen kan det finnas möjlighet att äta tillsammans på Eksjö camping. Var och en betalar då sin egen lunch, cirka 150kr/person. Önskar du vara med och äta – gör en intresseanmälan på talongen.

SNABBFAKTA

FÖR VEM?
ALLA i alla åldrar, medlem eller inte.

VAR?
På Ralingsåsgården i Aneby.

NÄR?
1-2 september 2018.

BOENDE
Ralingsåsgården erbjuder sängplatser fördelat på ett antal rum/stugor. Då vi inte kan lova att alla får eget rum/stuga uppmuntrar vi att ta med egen husvagn eller tält, för de som vill/kan. El-plats erbjuds.
Glöm inte att ta med egna lakan att sova i.

KOSTNAD
Vuxen boende inomhus, 500kr/person
Vuxen boende i husvagn/tält, 400kr/person
Barn/ungdomar upp till 18 år, gratis

ANMÄLAN
Anmäl dig senast 20 augusti genom att fylla i talongen och lämna i lådan som finns i församlingarnas foajéer. Betalning sker via Taborförsamlingen i samband med din anmälan (senast 20 aug):
Bankgiro: 473-3903, Swish: 123 538 38 31.
Märk din inbetalning med ”Församlingshelg” och ditt namn.

INFOBLAD

3 kommentarer

    • Hej Pär,

      7 juni är datumet som inlägget publicerades. Vart står det 31 menar du? Jag ser inte det.

      • Jaha, nu förstår jag. Siffran ”31” tillhör helt enkelt kalenderikonen, och betyder därför inget. Har inte tänkt på den förut, men det skulle ju inte behöva stå någon siffra där. Tack för tanken. /Emil

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *