Välkommen till Centrumkyrkan,
Mariannelunds frikyrkoförsamling

Den yttersta tiden – en bibelstudieserie i två delar

Del ett

21 januari 17.00 (andra passet startar efter fikat, ca 18.30)

Tiden vi lever i nu
och Jesu återkomst.

KG Larsson, Jönköping. 

KG har i sitt yrkesverksamma liv varit präst inom EFS och föreståndare i en pingstförsamling. Som pensionär skriver han böcker, gör guidade israel-resor och är resande predikant. Världsläget idag och talet om den yttersta tiden är några av hans fokusområden.

Del två

4 februari 17.00

Tidens slut – vad ska vi tro?

Jesu återkomst och tidens slut var länge centrala teman i många frikyrkor, men är inte det på samma sätt idag. Tror vi annorlunda nu, och varför i så fall? Vilken syn på tidens slut präglar dagens pastorsutbildning och bibelskolor? Finns det olika strömningar, och hur ska vi i så fall navigera rätt bland framtidsfrågorna?

Undervisning och samtal under ledning av Emil Jonzon, bibellärare.

 

Samlingarna är i Centrumkyrkan. Servering vid båda tillfällena.

0 kommentarer

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *