Välkommen till Centrumkyrkan,
Mariannelunds frikyrkoförsamling

Ny predikoserie

Vi lever i en orolig tid. En tid av ett ökat antal skjutningar och våldsdåd kopplat till gängkriminalitet. Vi har Rysslands krig i Ukraina. Vi har en sämre ekonomisk situation i vårt samhälle, som för många människor får påtagliga konsekvenser för att få vardagen att gå ihop. Och vi har rapporterna om ett förändrat klimat, med flera stora naturkatastrofer
globalt under det här året.

En orolig tid, och för många människor en tid av otrygghet. Mitt i denna tid så har vi som kristna en bekännelse till en Gud som är och vill vara vår trygghet. I Psalm 46:2 står det att ”Gud är vår tillflykt och vår styrka, en hjälp i nöden, som
aldrig svikit.”

Vad innebär det att ta sin tillflykt till Gud, i den tid som är? Hur kan vi mitt i vår nöd söka tryggheten hos Gud? Det vill vi predika om under fem tillfällen den här hösten.

Trygg i Guds godhet – 8 oktober, Åke Bengtsson

Trygg i frälsningen – 22 oktober, Björn Holm

Trygg i Gudsrelationen – 29 oktober, Otto Rimås

Trygg i Guds trofasthet – 19 november, Björn Holm

Trygg i en evig Gud – 26 november, Åke Bengtsson

0 kommentarer

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *